top of page

Voiceover i radio! Tko tu dominira?!

  • Writer: Ljubomir  Hlobik
    Ljubomir Hlobik
  • 7. stu 2024.
  • 2 min čitanja

Dobro došli na moj blog.

Pišem na temu koja često ostaje u drugom planu – uloga spikera u radijskim reklamama i kako muški i ženski glasovi utječu na percepciju publike. Analizirat ću neke učinke koje imaju muški i ženski glasovi te koji glasovi češće dominiraju u hrvatskim radijskim eterima.



Radijsko oglašavanje u Hrvatskoj – vrijednost i utjecaj


Iako digitalni mediji dobivaju dobivaju najveći dio kolača, radio i dalje zadržava značajnu ulogu u Hrvatskoj. Prema statistikama iz 2022. godini tržište radijskog oglašavanja vrijedilo je oko 60 milijuna kuna. Prema podacima Hrvatske udruge društava za tržišno komuniciranje (HURA) ukupno tržište oglašavanja u Hrvatskoj poraslo je za 11% u 2023. godini. Nažalost podaci o iznosu potrošenom na radijsko oglašavanje u Hrvatskoj za 2023. godinu nisu javno dostupni.


Prisutnost radija u domovima i automobilima, kao i snažna veza s lokalnim zajednicama, čine ga ključnim medijem za brendove. Kroz moje iskustvo voiceover umjetnika, znam koliko snažno glas spikera može utjecati na slušatelje i prenijeti emocije koje oblikuju stav prema brendu.


Muški i Ženski glas u radijskim reklamama – koji glas dominira?

U svijetu radijskih reklama muški i ženski glasovi imaju različite uloge:


Autoritet i pouzdanost

Muški glasovi su često preferirani za reklame koje komuniciraju snagu, stabilnost i autoritet – primjerice, u industrijama poput financija, osiguranja, automobilizma i tehnologije. Studije pokazuju da dublji tonovi muških glasova stvaraju osjećaj povjerenja i pouzdanosti, što je ključno u kampanjama koje prenose ozbiljnost i sigurnost.

  • Oko 65% radijskih reklama u Hrvatskoj koristi muški glas (MVO), pogotovo u oglasima za banke, osiguravajuće kuće i druge industrije koje žele stvoriti osjećaj stabilnosti.


Emocionalna povezanost i toplina

Ženski glasovi, s druge strane, često su izbor za reklame koje se fokusiraju na emocionalnu povezanost. Proizvodi za osobnu njegu, hranu i dječje proizvode često koriste ženski glas zbog topline koju donosi i mogućnosti stvaranja povezanosti sa slušateljima. Ženski glas je često percipiran kao suosjećajan i empatičan, što se koristi u oglasima za zdravlje i obiteljske proizvode.

  • Ženski glasovi (FVO) čine oko 35% radijskih reklama, a posebno su popularni u kampanjama za lifestyle i osobne proizvode.


Različite kampanje ciljaju specifičnu publiku, zbog čega se ponekad bira glas koji rezonira s potrebama ciljanog tržišta. Na primjer, za kozmetiku je ženski glas prikladniji jer potiče osjećaj povjerenja, dok muški glasovi stvaraju osjećaj autoriteta u financijskim kampanjama.


 

Snaga glasa u radijskim reklamama


Uloga spikera u radijskim reklamama daleko je od slučajnog izbora. Prava kombinacija glasa i poruke može učiniti kampanju nezaboravnom, stvarajući autentičan doživljaj za slušatelje. Bez obzira radi li se o snažnom muškom glasu za industrije koje komuniciraju stabilnost ili o toplom ženskom glasu koji kreira emocionalnu povezanost, svaki odabir glasa ima jedinstvenu svrhu.


Kad sljedeći put čujete reklamu na radiju, obratite pozornost na glas – možda ćete otkriti nove dimenzije koje ranije niste primjećivali.


 

 
 

© 2024. Ljubomir Hlobik. Sva prava pridržana.

bottom of page